- Godz. 7:00 – zbiórka i wyjazd z miejsca ustalonego z klientem
- Ok. 9:00 – Przyjazd do Lubiąża
- Zwiedzanie opactwa cystersów w Lubiążu – cysterski zespół klasztorny w Lubiążu, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku.
- Cystersi pojawili się w Lubiążu już w XII wieku. Klasztor bardzo się rozwijał i w XVIII wieku postawiono nowy, ogromny budynek, który przetrwał do dziś. Niestety, nie przetrwało w nim życie monastyczne. W 1810 roku klasztor zlikwidowały władze pruskie. Wraz z upadkiem życia duchowego świetność traciły też piękne wnętrza, które do naszych czasów dotrwały całkowicie zrujnowane. Dopiero od kilkunastu lat dzięki „Fundacji Lubiąż” klasztor jest powoli zabezpieczany i odnawiany.
Mimo trudnej przeszłości do dziś ten ogromny budynek imponuje rozmachem, wielkością i pięknem. Warto go zwiedzić. - Ok. godz. 11:00 – przejazd do Trzebnicy by zobaczyć jeden z cudów o wartości ogólnoeuropejskiej. Wspaniałe opactwo – klasztor i kościół zbudowano w XIII wieku z zastosowaniem po raz pierwszy na Śląsku, cegły. We wnętrzu kościoła znajdują się liczne dzieła sztuki, przeważnie barokowe. W kaplicy z XIII wieku, obok prezbiterium spoczywa, w XVIII-wiecznym grobowcu z czarnego marmuru Św. Jadwiga Śląska, żona Henryka Brodatego – patronka rodzin, Polski i zgody między narodami. W Muzeum Regionalnym zobaczyć można wota i pamiątki historyczne oraz sporo ekspozycji etnograficznych i archeologicznych. Opisano odkryte w pobliżu miasta osiedle Homo Erectus, szacowane na 500 tys. lat.
- Około godziny 13:00 – wyjazd do przejazd do Milicza, dość dużego miasteczka, będącego przed wiekami siedzibą kasztelanii, ustanowionej przez Bolesława Chrobrego. W parku o powierzchni 48 ha nad sztucznym kanałem stoi imponujący klasycystyczny pałac von Maltzanów. W pobliżu nad Baryczą, zachowały się ruiny XIV-wiecznego zamku. Jest też jeden z sześciu na Śląsku, szachulcowy, ewangelicki XVIII-wieczny kościół Łaski, z czasów po wojnie trzydziestoletniej.
Na zachód i wschód od Milicza rozciągają się stawy, będące spuścizną po cystersach. Pierwsze akweny niestrudzeni zakonnicy założyli na miejscu moczarów już w XIII w, a nowe wciąż powstają. Sztucznie stworzone pośród puszczańskich lasów, stały się wyjątkowym na skalę europejską siedliskiem ok. 250 gatunków ptaków.
Obserwacje przyrody to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek weekendowy przygotowany z myślą zarówno o dzieciach i rodzicach. Od 26 kwietnia w każdą sobotę i niedzielę organizowane są wycieczki wozami konnymi i bryczkami wokół stawów, wielkich jak jeziora, trasą po groblach z możliwością robienia fotografii przyrodzie. Po bezkrwawych łowach można odpocząć na leżaku i zjeść świeżą, smażoną rybę na łowisku. Istnieje możliwość zakupu miejscowego rarytasu, czyli wędzonego karpia milickiego. - Wyjazd w drogę powrotną
- Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych
Cena wycieczki zależy od ilości osób i miejsca wyjazdu.
Koszt zawiera:
- Przejazd na całej trasie busem wraz z opłatą parkingów
- Ubezpieczenie NW
- Opiekę pilota – przewodnika
- Bilet wstępu opactwa w Lubiążu
- Pobyt na Stawach Milickich z 1,5 godzinną przejażdżką bryczkami po groblach, pod okiem przewodnika-pracownika stawów, wypożyczenie leżaków, degustację 200 g karpia smażonego/os
- Zwiedzanie Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy
POWRÓT